Blog @tombene Edovacesta.cz SPDev.cz
Blog Tombene
  @tombene
Mým nosným projektem je Vize NEXT Twenties - Next 20s. Je to Vize pro dvacátá léta a mladé lidí kolem 20 let plus mínus libovolně.
NEXT Twenties.cz

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
počítadlo.abz.cz
Rychlý výběr:  
Past na čápy

Moje iniciativa Mladé Buky - čapí rodina
01. srpen 2021  

Nejdříve mně prosím na smutny@edovacesta.cz pomozte identifikovat ty dvě adminitartivní krysy

Lenka Lá a Draha L s modrým klíčkem.Tváří se jako milovnice čápů.

Jinak tady je přepis emailu.

Vážený pane Cajthaml

sleduji pár on-line čapích hnízd. mimo jiné i Bukáčky. Jsem elektronik, strojař ale zdá se mi že ochrany sloupů jsou různé ale všechny pro čápy nevhodné. Štve mně to že jen v Bukách zemřeli 2.
www.bene.cz
Existuje nějaká výzkumná skupina, startup, která by se tím zabývala od toho jak jsou možnosti čapích pařátů, vs povrchy, platy a pod. Kontroluje si čáp obě nohy při přistávání? Já myslím že ne, že přistává pudově. S těmi chráničkami co existuje je to jen úlitba bohům co předvádí ČEZ. Stačí jediné uklouznutí nožiček a je konec.  Jsou to je pasti na čápi. Od mládí vyrůstaji na poměrně soudžném povrchu a nevědí nic o nebezpečí na sloupech. A doufám že víte kolik prošustrovali v Rumunsku a na Balkáně. Za to by bylo jedno speciální oddělení na čapí problematiku.
Děkuji za každou informaci.
Ing. Tomáš Smutný Edova cesta z.s.  733 697 155


Tomu se říká ochrana ...
31. červenec 2021  

Tady Bony zemřel. Je to dokonce odbočování sítě, kde při chybě není kam utéct. Je to obžaloba ČEZu a i občanů toho městečka. Chodili kolem deset let.


Ty chráničky jsou pasí na čapí nožky.
31. červenec 2021  

Jak má na tomhle čapí mládě bez zkušeností přistát? Je to řešení, jen aby se neřeklo. Nechal bych autora aby po tom bosky přešel sám. Stačí tu čapí nožičku dát do mezery mezi dráty a je konec. Navíc čáp nemá potuchy o nebezpečí které na něj čaká. Elektřinu ve škole ještě nebrali. Toto ale není ten konkrétní sloup je to ilistrace. Ale stejně.


Na tomhle má čáp přistát a udržet se.
02. srpen 2021  

Úplný nesmysl. jeho pařátky od narození tento povrch neznají. Stačí malá chyba.


Odborné vyjádření
03. srpen 2021  

Čápa Bonifáce zřejmě elektřina nezabila, tvrdí energetici

2.8. 17:01

Jedno z trojice unikátně odchovaných čápat v Mladých Bukách u Trutnova zřejmě nezabil elektrický výboj. Dráty, v jejichž blízkosti mladý čáp Bonifác koncem minulého týdne zahynul, totiž mají podle mluvčí východočeské skupiny ČEZ Šárky Beránkové Lapáčkové náležitou ochranu, tzv. ptákosedy.

Mladobučtí čápi se připravují na let do teplých krajin.
Energetici i díky celosvětové sledovanosti mladobuckého čapího hnízda úmrtí experimentálně odchovaného čápěte prověřili. „Na torzu těla nebyly shledány stopy po zásahu elektrickým proudem. Neměl popálené pařáty ani křídla,“ tvrdí Lapáčková. S tím však nesouhlasí David Číp ze Záchranné stanice ohrožených zvířat JARO v Jaroměři.

Čapí mláďata odchovaná otcem přežila, poprvé vyletěla z hnízda
„Nevím, jak k tomu došli, zvlášť když čápa bezprostředně po smrti jeden z místních lidí zakopal. Tělo neprohlédl ani veterinář,“ reagoval Číp. „Zásah elektrickým proudem nemusí být laickým pohledem patrný. Typ sloupu, pod nímž bylo čápě v centru krkonošské obce nalezeno, nelze spolehlivě zabezpečit a ročně kvůli tomu umírá spousta čápů,” dodal Číp.

Smrt elektrickým proudem ovšem na konci května prokazatelně stihla Bonifácovu matku. Samice shořela na drátech vysokého napětí několik kilometrů od místa, kde skonal její potomek.

„Událost se na rozdíl od čerstvé smrti mladého čápa neodehrála na vedení spravovaném společností ČEZ. Trakci vlastní soukromá osoba, jež má povinnost zařízení do roku 2024 zabezpečit proti úrazu ptáků. Společnost ČEZ přesto rozhodla vedení do konce letošního srpna osadit ptákosedy,“ slibuje Lapáčková.

Čápata Pankráce, Serváce a Bonifáce po smrti matky vychoval od holátek jejich otec Bukáček s pomocí dvou mladobuckých obětavců Šándora Havrána a Jiřího Zemana. Díky mírné zimě uhynulo méně včel Domácí Díky mírné zimě uhynulo méně včel Otec musel své potomky v prvních týdnech po vylíhnutí v letošním chladném jaru intenzivně zahřívat. Muži mladé čápy pravidelně dokrmovali. Na zaopatření čapí rodinky přispěli lidé ve sbírce 600 tisíci korunami, specializované firmy pak čápům sehnaly rybí potěr.

Širokou veřejností sledovaný experiment odchovu čápů v přirozeném prostředí vešel do dějin ornitologie a poskytl cenné informace, jak v podobných případech postupovat.

„Odchov na mateřském hnízdě od takto malých mláďat se doposud u čápů, kde starostlivost o potomstvo leží stejnou měrou na obou rodičích, udál vůbec poprvé,“ přiblížil Číp.

Mladobuckou čapí rodinku čeká do konce srpna až patnáct tisíc kilometrů dlouhý tah do teplých krajin, často na samý jih Afriky. Cestou budou čelit řadě smrtelných nebezpečí. „Mladí poletí jako první. Každý čáp letí sám za sebe a možná se příští jaro vrátí do mladobuckého hnízda. Není to ale dané. Čápi se většinou vracejí do širší lokality, odkud koncem léta odletěli,“ přiblížil Číp.

 
.:  Daruj přes PyPal  :.
;
.:  N o v i n k y  :.

NEXT Twenties startup next20s@benecz.cz